Instalace obkladových panelů ROCKO

Instalace obkladových panelů ROCKO

15. 11. 2022

Zdroj:

Obkladové panely ROCKO jsou vodotěsné, hygienické, odolné a s exkluzivním vzhledem, který najde využití v rozmanitých prostorech firem jakou recepce, kanceláře, chodby, showroomy nebo zasedací místnosti. Obklady skvěle dotvoří atmosféru kterékoli místnosti bytových prostor, a to včetně koupelen!

Instalační manuál
obkladových panelů ROCKO

Instalace obkladových panelů ROCKO je velmi snadná. Síla a pevnost panelů umožňuje jednoduchou montáž pomocí běžných typů montážních lepidel. Ve většině případů není nutné původní stěnu speciálně připravovat nebo jí zbavovat starých obkladů.


 

Instruktážní video

V tomto video návodu naleznete jednoduchý přehled, který vám pomůže s úspěšnou instalací panelů ROCKO.
 

1. Důležité informace před instalací panelů

Před instalací panelů je důležité plochu, kam budou panely umístěny důkladně očistit od nečistot a mastnoty. Panely mohou být instalovány nejen na zdivo, ale i sádrokarton, dlaždice, dřevo, nebo cihly. Před instalací změřte délky stěn, na kterou budou panely instalovány. 

Instalace na podklad ze dřeva - dřevěné podklady musí být pevně spojeny s podkladovou konstrukcí. Obkladové panely by neměly být montovány na nestabilní, špatně připevněné podkladové desky. Podklad musí být suchý, čistý a odmaštěný.

Instalace na beton/cihly - všechny vypoukliny podkladu je třeba odstranit broušením. Po očištění stěny odstraňte uvolněné části zdiva.  Dutiny lze vyplnit vhodným tmelem a následně opatřit penetračním nátěrem.

Instalace na dlaždice - dlaždice musejí být pevně uchyceny k podkladu. Povrch dlaždic musí být před nanesením lepidla důkladně očištěn a odmaštěn.

Nářadí pro montáž:

  • univerzální nůž
  • metr
  • distanční podložky (volitelné)
  • samořezná pila
  • lepidlo, montážní páska

2. Formátování panelů

Formátování panelů je možné provést kotoučovou pilou s vodítkem. Pro řezání doporučujeme používat kotouče s jemnějšími zuby (př. 56, nebo 108 zubů). 
Desky řežte dekorativní plochou směrem nahoru
Menší otvory na zásuvky, či kabely je možné vyříznout vykružovací pilou nebo přímočarou pilou.
Po formátování desku důkladně očistěte od nečistot a mastnoty pro správnou přilnavost lepidla na povrch panelu. 

Formátování panelů ROCKO


3.  Instalace profilů

Profily by měly být instalovány během montáže panelů. K uchycení profilů na podklad použijte stejné lepidlo, které bylo použito při montáži panelů. Vnitřní plochu profilů vyplňte silikonem pro úplné utěsnění spoje.

Instalace obkladových panelů ROCKO
instalace obkladových panelů ROCKO
instalace obkladových panelů ROCKO
instalace obkladových panelů ROCKO

4. Lepení panelů na stěnu

Panely je možné přilepit více různými způsoby:

a) Oboustrannou montážní páskou - pásku přilepte svisle k povrchu podkladu, to zajistí rovnoměrné rozložení lepidla, usnadní instalaci a udrží desky do ztuhnutí. Lepení pásky provádějte rovnoměrně v pruzích v přibližně 20 - 45 cm vzdálenosti. 
 
b) Lepidlem v tubě - lepidlo naneste na zadní stěnu panelu ve svislých pruzích, nebo na připravenou stěnu. Nenanášejte lepidlo bodově. Dbejte na dostatečné množství lepidla u vyříznutých otvorů. Panel by neměl být po nanesení lepidla od plochy déle jak 10 minut
 
c) Lepidlem pomocí stěrky - lepidlo naneste na celý povrch lepené desky. Nenanášejte lepidlo bodově. Lepené plochy by neměly být od sebe déle jak 40 minut po nanesení lepidla. 

Po nanesení lepidla přiložte desku ke stěně a řádně přitlačte. Pro dosažení optimální pevnosti přitlačte lepené prvky k sobě tak, aby mezi nimi byla větrací mezera 2 - 3 mm. Tato vzdálenost zajistí, že lepící spoj bude schopen trvale přenášet deformace.

5. Po nalepení panelů na stěnu

Po nalepení první desky můžete umístit vyrovnávací příchytky, které vytvoří vyrovnávací mezeru mezi deskami (cca 2-3 mm). Po nalepení další desky vyrovnejte přilehlé plochy. Vyrovnávací příchytky neodstraňujte dokud nezaschne lepidlo. Pokračujte tak do celé šířky stěny.
 
Lepení panelů ROCKO

6. Úplné zaschnutí lepidla

Po kompletním zaschnutí lepidla (může trvat 24 - 48 h dle okolní teploty, vlhkosti vzduchu,..) odstraňte vyrovnávací svorky a poté odstraňte ochrannou fólii z povrchu desek. Se zvyšující se teplotou a vlhkostí vzduchu je proces tuhnutí lepidla rychlejší. 
 
 
Dokončování instalace panelů ROCKO

7. Dokončovací práce

V případě vzniku dilatačních spár mezi jednotlivými panely by měly být vyplněny pružnou spárou (např. epoxidovou, silikonovou) nebo speciálními dokončovacími profily.
Před nanesením spárovací hmoty ochraňte panely lepící páskou
 
 
Instalace panelů ROCKO

8. Užívání a údržba

Povrch desek lze používat ihned po montáži. Prach a nečistoty odstraňte čistou vodou.

 

 

rocko_poradna.webp


Kolekce obkladů


Na výběr máme ze 4 různých druhů kolekcí, které jsou dále dostupné v mnoha dalších barevných variantách.
Kompletní seznam produktů


Příslušenství


K instalaci je možné využít příslušenství hliníkových lišt ve čtyřech odstínech.
Kompletní seznam příslušenství