Pozor na levné a nekvalitní polykarbonátové desky

Pozor na levné a nekvalitní polykarbonátové desky

28. 8. 2017

Český zákazník se jen obtížně orientuje na trhu polykarbonátových desek. Na první pohled mohou laikovi připadat všechny desky stejné. Přitom se jedná o investici na několik desítek let! Co vás má upozornit na to, že se jedná o nekvalitní materiál?

Rozdíly mezi kvalitním a nekvalitním polykarbonátem

Množství přidaného regranulátu

Rozdíl může být v množství přidaného regranulátu, který výrazně zhoršuje mechanické vlastnosti materiálu. Desky jsou pak křehčí a náchylnější na poškození kroupami. Na první pohled není pro laika možné obsah regranulátu odhalit.

Renomovaní výrobci do polykarbonátových desek přidávají pouze do 3% této příměsi, která může snížit cenu desek. Kilogram kvalitního granulátu stojí 10-ti násobek ceny regranulátu! Setkali jsme se s případy, kdy laboratorním měřením byla odhalena přítomnost až 95% regranulátu v deskách z Asie a zemí bývalého Sovětského svazu.

 

Kvalita a síla UV stabilizované vrstvy

Druhým rozdílem je kvalita a síla UV stabilizované vrstvy. Materiál AKYVER je chráněn koextrudovanou vrstvou UV stabilizátoru v síle 50 μm. Síla vrstvy minimálně 50 μm dává 100% ochranu před UV zářením. UV záření způsobuje degeneraci molekul polykarbonátu, což má za následek žloutnutí a křehnutí materiálu.

Kvalitní polykarbonátová deska má životnost minimálně 20-25 let. Deska bez účinné UV stabilizace nemusí vydržet ani rok, protože první krupobití desku nevratně poškodí. Výrobci levných (méně kvalitních) polykarbonátových desek se potýkají s problémem rovnoměrnosti síly UV stabilizované vrstvy. Snaží se vytvořit vrstvu UV stabilizátoru, ale nenanášejí ji dostatečně rovnoměrně. Tato skutečnost lze potvrdit bohužel pouze laboratorní analýzou.

Příklad nekvalitního polykarbonátu

Díky špatné UV stabilizaci levný, nekvalitní polykarbonát rychle zežloutne už během 1. roku, zežloutlý polykarbonát zároveň  nepropustí tolik světla do skleníku.

 

Plošná hmotnost polykarbonátových desek

Třetím nebezpečím je plošná hmotnost polykarbonátových desekCena desky se odvíjí od váhy, množství materiálu na m2. Např. standardní polykarbonátová deska síly 10 mm se v Evropě vyrábí v gramáži 1,7 kg/m2 . I celá řada renomovaných výrobců desek snižuje jejich plošnou hmotnost, aby nabídli zákazníkům levnější desku.

Je určitě celá řada jednodušších aplikací, kam lze i takovou desku použít, ale je třeba si uvědomit, že odlehčená deska má horší odolnost vůči zatížení sněhem, horší odolnost vůči rozbití kroupami atd.

Na trhu a na internetu jsou v nabídce i polykarbonátové desky pod renomovanou značkou s plošnou hmotností 1,3 kg. To je o 30% méně materiálu a tímo 30% horší vlastnosti! Zákazník, který jde na internetu jen po ceně desky síly 10 mm sice ušetří 30-50Kč, ale při prvním sněhu nebo krupobití zjistí, že se to nevyplatilo.

Příklad nekvalitního polykarbonátu

Levný nekvalitní polykarbonát rycheji degraduje, stárne a křehne. Není dostatečně mechanický odolný a lehce ho zničí i kroupy nebo sníh. Takhle může dopadnout skleník z nekvalitního polykarbonátu. 

 


Co vás má upozornit na to, že se jedná o nekvalitní materiál?

EXTRÉMNĚ NÍZKÁ CENA DESEK

Pokud narazíte na materiál, který je na první pohled obdobný a přitom mnohem levnější, jedná se o jasný signál, že něco není v pořádku. Kvalitní granulát Makrolon s kvalitními a garantovanými vlastnostmi, který se pro výrobu polykarbonátových desek v Evropě používá, má svou hodnotu a není možné ho nakoupit za polovinu ceny.

NEZNÁMÁ NEBO ŽÁDNÁ OBCHODNÍ ZNAČKA

Pokud narazíte na materiál, který je vyroben a prodáván pouze jako polykarbonátová deska, nemáte žádnou jistotu ohledně její kvality, podílu regenerátu nebo jiných příměsí, kvality UV stabilizované vrstvy a plošné hmotnosti. I když může deska vypadat na první pohled v pořádku, časem může žloutnout, praskat a rozpadat se.

NEKOMPLETNÍ CERTIFIKACE V RÁMCI EU

Výrobek nemá kompletní certifikaci v rámci EU vyžádejte si před objednáním od prodejce kompletní certifikaci materiálu z hlediska českých i harmonizovaných evropských norem. Zejména certifikát Reakce na oheň dle ČSN EN 13501-1, Prohlášení o shodě a Protokol o odkapávání hmot dle ČSN 73 0865:1. Materiály pochybné kvality nemají kompletní certifikaci v rámci EU.

PODEZŘELÉ MÍSTO PRODEJE

Zásadně nenakupujte materiál na aukčních serverech nebo v internetových bazarech. Kombinace výhodné ceny a pochybného místa prodeje by vás měla varovat. Reklamace výrobků nakoupených tímto způsoben je obvykle nemožná.


 

Dodavatel plastových materiálů

Společnost TITAN-MULTIPLAST s.r.o. je seriózním dodavatelem plastových materiálů a svým zákazníkům garantuje vždy jen tu nejlepší kvalitu. Dutinkové polykarbonátové desky AKYVER, vyrobené ve Francii, se vyznačují vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi, nízkou hmotností, vysokou rázovou houževnatostí a dlouhou životností.

Polykarbonátové desky AKYVER jsou koextruzně opatřeny dvojitou vrstvou zabraňující působení ultrafialového záření, která zaručuje dlouhou životnost, homogenitu desek a dokonale hladký povrch.

Neváhejte kontaktovat náš obchodní tým a přesvědčte se sami!