Stavba bazénu svépomocí

Stavba bazénu svépomocí

11. 1. 2023

Přemýšlíte o stavbě nového zapuštěného bazénu? Poradíme Vám základní informace, které je potřeba znát při výstavbě nového bazénu, jak na jeho údržbu, nebo jaký materiál zvolit. V tomto článku naleznete také rady jak udržet vodu v bazénu déle teplou, nebo jak udělat z bazénu doplněk pro Vaši zahradu. Při správném postupu a údržbě vás může bazén těšit dlouhá léta! Bazén svépomocí Vám může ušetřit finance a nejen to, přinese také mnoho výhod. Nikdy není zcela brzy začít s jeho plánováním.


Jak postupovat
při stavbě nového bazénu

1. Příprava terénu

Vyberte místo ke stavbě bazénu. Vhodné místo je u přívodu vody. Pokud plánujete postavit bazén na kopcovitý povrch, je nutné povrch nejdříve dorovnat. Jámu na bazén vykopejte o něco větší, než je rozměr bazénu. V případě větší nerovnosti terénu je možné zvolit částečné zapuštění bazénu. Pří kopání jámy myslete i na jímku. 


3. Zapuštění bazénu

Do vybetonované jámy vložte na po celé délce a šířce desky. Podle tvaru bazénu zvolte strany bazénu a to buď bazénové náviny, pro zaoblené rohy a nebo desky pro ostré rohy. Desky k sobě svařte svařovacím drátem. 

 

5. Dokončování

Po zasazení a připojení bazénu jsou na řadě zakončovací práce. Okolí bazénu můžete zajistit dlažbou, kameny, nebo WPC podlahou. Případně nainstalovat zastřešení bazénu dle.

2. Před zapuštěním

Před zapuštěním bazénu je potřeba díru zpevnit betonovým základem. V případě částečně zapuštěného bazénu  je potřeba vybudovat betonovou hráz pro vyrovnání. Pozor na zpřístupnění všech potřebných přívodů pro bazén. Výhodou polozapuštěného bazénu  je jeho stavba na téměř jakýkoliv povrch. 


4. Zabudování přívodů

Do bazénu po zabudování vyměřte potřebné místa, zakreslete a vyřízněte případné vývody, otvory, světla, trysky, apod. Pro vyříznutí otvorů je možné využít flexu. Pro zafixování stabilizace na kraje bazénu umístěte latě.


Bazénové desky PP-C

Bazénové desky z kopolymeru polypropylenu jsou ideální volbou při stavbě bazénu. Desky odolávají mrazům i chemickým přípravkům využívaných při údržbě bazénu a nejen to, desky jsou vylepšeny UV stabilizací.

Výhody stavby bazénu
z PP-C

 
  • šetří čas i finance
  • dobrá tvarová, barevná stálost
  • snadná opracovatelnost
  • netříštivost
  • desky jsou chemicky odolné
  • perfektní vodotěsnost
  • dobrá chemická odolnost

Svařování plastů

svarovani_plastu_dratem_copy_1.pngVýhodou svařování je jednoduchost. Svařování pomocí svařovacích drátu patří k nejjednodušší technice svařování. Provádí se pomocí přídavného svařovacího drátu a horkovzdušné svařovací pistole, nebo extruzního svařovacího stroje.


Doplňkový sortiment

Zastřešení bazénu

Zastřešení bazénu může ušetřit náročnost údržby a chránit před znečištěním a zraněním, nebo udržet ideální teplotu bazénu o něco déle. Způsobů, jak zastřešit bazén je několik, od zakrytí bazénu plachtou po celé konstrukce. Konstrukce může mít různý rozměr, tvar i komponenty. Je možné mít kovové, plastové nebo i dřevěné konstrukce, od pevné po posuvnou. 

Pokud se rozhodnete pro konstruované zastřešení, jsou dutinkové desky, nebo plné desky ideální volbou pro jeho výplň. Při výběru výplně je důležité zvolit správnou tloušťku desky. Vhodná tloušťka pro zastřešení dutinkovými deskami je od 8 mm. Při volbě plných desek je vhodná tloušťka od 8 mm.

zastreseni_bazenu.webp
solarko.webp

Ekologický ohřev bazénu

Pro udržení teploty bazénu při chladnějších letních dnech, nebo pří nástupu podzimních dnů je ideálním řešením solární ohřev bazénu. Při využití solárních panelů můžete zvýšit teplotu vody až o 6°C. Solární panely ohřejí vodu v bazénu bez dalších výdajů za energie. Panely jsou zcela šetrné k životnímu prostředí a je možné je zcela recyklovat. Solární panely je možné instalovat na střešní krytinu, stojany nebo bednění ze dřeva, ploty. Instalace solárních panelů je snadná. Více informací k instalaci solárních panelů naleznete na našem webu.

Dřevoplastové podlahy

Designová funkční prkna doplní vzhled v okolí bazénu i zahrady. Prkna jsou tvořena z kompozitního materiálu. Dřevoplastové prkna zajišťují přírodní vzhled i příjemnou strukturu a vysokou odolnost díky kombinaci dřeva a plastu. Montáž dřevoplastových prken je velmi snadná. Vybrat je možné ze dvou variant - Massive, nebo TerraceHlavní výhodou WPC prken je vysoká odolnost proti skluzu. Prkna jsou tak ideálním řešením k Vašemu bazénu. 
twinson_prkna_bazen.webp